Náš Tím
Mám rada podnikavosť, dobrodružných a inšpiratívnych ľudí a nové a zaujímavé projekty a tak to nejak život zariadil, že ma to zavialo k Jankovmu jachting projektu.
Jachtingu sa venujem už približne 20 rokov. Po tom, ako som sa zúčastnil 3 plavieb ako člen posádky som sa rozhodol urobiť si vlastný kapitánsky preukaz.
Na moři jsem 15 let, v současné době mám oprávnění B, upluto cca 15 000 NM, jezdím jako školitel, regatový skipper a i vozím dovolené.
Jachtingu sa venujem už 10 rokov. Vyrastal som pri sútoku riek Dunaj a Váh v Komárne. Ako dieťa sme s otcom brázdili vlny týchto riek.
K športovému jachtingu som sa dostal, keď som mal približne 8 rokov. Zo začiatku jachting slúžil len na vyplnenie letných prázdnin.
K jachtingu som sa dostala v podstate úplnou náhodou na jar roku 2017 – vďaka pracovnej dovolenke na katamaráne.
Robím to, čo ma najviac baví. Jazdím na mori, učím jachtárov a prednášam o bezpečnosti pri plavbe.
Vyštudovala hudobno-dramatický odbor na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Už tam zistila, že ma vrúcnejší vzťah k pohybu a tancu.
Andrea Talavašková
Oprávnenia:
- veliteľ plavidla pre oblasť plavby „B“
(absolventka kapitánskeho kurzu – chorvátsky preukaz, kategória B)
Skúsenosti:
- dlhoročné (freelance) skúsenosti v account a projekt manažmente
- dlhoročné skúsenosti v starostlivosti o klientov
- skúsenosti v dizajne, web dizajne a správe webov vo vlastných malých projektoch alebo v práci pre iných
Jazyky:
- slovensky
- česky
- anglicky C1
- nemecky B2
- španielsky B2
Pár slov o mne:
Som milovníčka mora a všetkého, čo s ním súvisí. Milujem vodu, dizajn a fotografiu. Mám vášeň pre cestovanie, zážitky, objavovanie nových miest a rada spoznávam ľudí z iných krajín a kultúr.
Milujem prírodu a zvieratá a špeciálne moju labradorku. Taktiež rada čítam a milujem hudbu a štandardné a latinskoamerické tance.
Mám rada podnikavosť, dobrodružných a inšpiratívnych ľudí, nové a zaujímavé projekty a tak to nejak život zariadil, že ma to zavialo k Jankovmu jachting projektu, kde rada prispejem ako najlepšie budem vedieť a nadobudnem nové skúsenosti.
Ján Šárnik
Oprávnenia:
- veliteľ plavidla pre oblasť plavby „A“ – oceánska plavba.
- skušobný komisár MD SR pre praktický výcvik
Skúsenosti:
- absolvent kurzu záchrany a prežitia na mori
- 3x účasť na prestížnej Rolex Middlesea race
- účasť na mnohých slovenských aj zahraničných regatách
- veliteľ preplavieb na trase Malta – Chorvátsko, prípadne Malta Grécko
- dlhoročná činnosť inštruktora
- skúsenosti s námornou plavbou: Chorvátsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko, Španielsko, Malta, Turecko, Rusko
- druhy lodí – námorné plachetnice, katamarány, motorové jachty a power katamarány
Komunikácia:
- slovensky
- česky
- anglicky B1
- nemecky B1
Pár slov o mne:
Jachtingu sa venujem už približne 20 rokov. Po tom, ako som sa zúčastnil 3 plavieb ako člen posádky som sa rozhodol urobiť si vlastný kapitánsky preukaz. Začal som chorvátskou licenciou, v tej dobe ešte medzinárodnou.
Po získaní základných skúseností s priateľmi ma oslovila spoločnosť, odkiaľ som si požičiaval lode, či by som bol ochotný občas odplávať aj dovolenku pre ich klientov. Tu začali veci nejak samé naberať spád.
Po čase som sa stal kapitánom a neskôr aj inštruktorom pre jednu z najväčších spoločností na slovensku, zaoberajúcu sa jachtingom. Zrazu som plával bežné ale aj veľké plachetnice, pribudli katamarány. Tu už som mal dostatok skúseností na to, aby som si urobil slovenskú licenciu veliteľa plavidla, pre oblasť plavby „B“.
Z ničoho-nič som sa ocitol aj na súťažiach, aj keď som nikdy súťažné ambície nemal. Na menších akciách ako kapitán, na serióznejších ako člen posádky. Začalo to nevinnou Student regatou, či Team regatou a pokračovalo Majstrovstvami Slovenska až som zrazu stál na Malte na štarte prestížneho Rolex Middle Sea Race. Tento závod sme odjazdili 3x. Vždy po ňom som velil preplavbe lode z Malty naspäť do Chorvátska, alebo Grécka.
Plával som s klientami alebo priateľmi (ono to je niekedy až ťažké odlíšiť) v Chorvátsku, Grécku, Taliansku, Francúzsku, Turecku, Rusku a najnovšie sa chystáme na Seychely.
Rovnako ako pred tým, aj ďalej sa diali veci vlastne bez toho, aby som sa sám nejak aktívne snažil posunúť. Dodnes si pamätám večerný telefonát, ktorého obsahom bolo: Kupuje sa motorová jachta, bude súkromná, majiteľská a či budem jej kapitánom. Žmurk, zrazu stojím na palube motorovej jachty, ktorá visí na žeriave veľkej nákladnej lode a ja sa modlím, aby to naštartovalo, keď nás položia na vodu. Otvoril sa nový svet, už som plával aj jachty, na ktoré som pred tým iba pozeral, a predstavoval si, aké to asi je.
Tu sa opäť začali veci diať bez toho, aby som išiel nejakým konkrétnym cieľom. Natočil som na mobil pár videí, ako to na takej lodi vyzerá, dal ich na sociálne siete a ono sa to stretlo so záujmom.
Počas toho celého sa človek chtiac, či nechtiac vzdeláva a získava skúsenosti, a tak aj u mňa to viedlo k tomu, že mám v decembri 2022 skúšky na Odbornú spôsobilosť pre oblasť plavby „A“. Oceánska plavba.
Lea Princová
Oprávnenia:
- Vodca malého plavidla
- veliteľ plavidla pre oblasť plavby „B“.
- skúšobný komisár menovaný MD ČR
Skúsenosti:
- skúsenosti s námornou plavbou: Chorvátsko, Taliansko, Francúzsko, Grécko, Baleárske ostrovy, Malta
- miesto Slovak sailing week, Newton Yacht Cup, Trend regata, Aluminium Trophy, Lucron regata.
- Preplavba súťažnej VOR 60 – Stockholm – Kotka
- druhy lodí – námorné plachetnice
Komunikácia:
- slovensky
- česky
- nemecky C1
Pár slov o mne:
Jako dítě jsem měla možnost rekreačně jezdit okruhové lodě – Optimist a Kadet. Otčím postavil v té době svépomocí námořní dvoustěžňovou plachetnici Rebel, na které jsme jezdili na brněnské přehradě a několikrát jí dovezli na moře, kde jsme strávili krásný měsíc. V dospělosti jsem několik let jezdila rekreačně třídu Evropa.
Později jsem potkala známého z dětství, který začal školit lidi a vzal mě po dlouhé době na moře, které mě uchvátilo a na kterém jsem dodnes.
Po absolvování kurzu na námořního velitele C jsem jezdila v posádce a později začala sama jezdit jako kapitán.
Na moři jsem 15 let, v současné době mám oprávnění B, upluto cca 15 000 NM, jezdím jako školitel, regatový skipper a vozím i dovolené. Oblast plavby je Chorvatsko a Středozemní moře
(Itálie, Elba, Korsika, Lipary, Sicílie, Sardinie, Malta, Korfu, Menorka, Mallorka) a také jsem absolvovala přeplavbu na Volvo 60 Finský záliv – Stockholm – Kotka.
Tomáš Kiss
- veliteľ plavidla pre oblasť plavby „B“
- vodca malého plavidla
- absolvent kurzu záchrany a prežitia na mori
- účasť na mnohých slovenských aj zahraničných regatách
- účastník preplavieb na trase Malta – Chorvátsko
- dlhoročná činnosť inštruktora
- skúsenosti s námornou plavbou: Chorvátsko, Taliansko, Grécko, Malta, Turecko
- druhy lodí – námorné plachetnice, katamarány, menšie motorové jachty
- slovensky
- česky
- maďarsky
- nemecky
Po určitom čase ma začalo lákať niečo nové, niečo väčšie, jednoducho dobrodružstvo na mori. Vďaka Jančimu Šárnikovi som získal základné skúsenosti a hneď potom som sa ocitol na jednej, druhej, tretej regate. Popritom som jazdil na plachetniciach a katamaránoch ako aktívny skipper team buildingy, dovolenky, kurzy, kondičné plavby. Aj vďaka ním som získal dostatok skúseností na to, aby som si urobil slovenskú licenciu veliteľa plavidla, pre oblasť plavby „B“ a neskôr aj – kurz Záchrana a prežitie na mori. V súčasnosti sa stále vzdelávam a pracujem na tom, aby som získal oprávnenie na oceánsku plavbu – Stupeň A.
Peter Kincel
Oprávnenia:
- Vodca malého plavidla
- držiteľ trénerskej licencie SZJ a World sailing
- veliteľa plavidla pre oblasť plavby „C“.
Skúsenosti:
- člen posádky 3násobného majstra Slovenska v námornom jachtingu
- 2násobný víťaz slovenského pohára kajutových plachetníc
- účasť na množstve regát
- skúsenosti s námornou plavbou: Chorvátsko
- skúsenosti s okruhovým jachtingom: Slovensko, Česko, Maďarsko, Slovinsko, Srbsko
- druhy lodí – okruhové plachetnice, námorné plachetnice, motorové člny
Komunikácia:
- slovensky
- česky
- anglicky A2
Pár slov o mne:
K športovému jachtingu som sa dostal, keď som mal približne 8 rokov. Zo začiatku jachting slúžil len na vyplnenie letných prázdnin a plavenie sa po Zemplínskej Šírave. Sem tam som bol aj súčasťou posádky, v ktorej jazdil môj otec. Nakoniec som sa prekvapivo zaregistroval v klube a zúčastnil som sa prvej súťaže na lodi Optimist. Zrazu sa z niečoho, čo malo byť na len zábavu počas leta, stal šport a začal som trénovať.
Chodil som po rôznych súťažiach a sústredeniach a naberal som potrebné skúsenosti. Ako som rástol, skúšal som rôzne lodné triedy, či už súťažné alebo rekreačné, ako Optimist, Cadet, 420, Vorien, Europa, Finn, Laser (ILCA). Až som sa dostal ku kajutovému jachtingu a následne k námornému. Momentálne stále jazdím na okruhovej plachetnici Laser, ale taktiež aj na kajutových a námorných plachetniciach.
Časom, ako som sa posúval v lodných triedach, nadišiel čas na to, aby som si spravil VMP papiere na sladkovodné vody. A ako jednému z mála sa mi to podarilo skôr, než som bol plnoletý, práve vďaka výnimke pre športovcov. To mi otvorilo možnosť si následne urobiť aj trénerskú licenciu.
K námornému jachtingu som sa dostal prostredníctvom majstrovstiev SR na mori. Vďaka skvelej posádke, ktorej som bol členom, sme majstrovstvá vyhrali, a následne ešte 2 roky po tom obhájili titul. A keďže som tam spoznal posádky a zoznámil sa s ďalšími ľuďmi, otvorili sa mi iné možnosti, dostal som sa na iné súťaže na mori. Po prvých pretekoch som si chcel spraviť námorné papiere pre oblasť plavby C, ale nakoniec sa mi to podarilo až po 5 rokoch.
Pred pár rokmi som zistil, že jachting nie je pre mňa športom, ani hobby, ale životným štýlom. Tesne pred Covidom som začal rozmýšľať o plavbe okolo sveta a viacerých plavbách na mori. Akosi samo sa k tomu približujem a začínam byť bližšie k svojmu snu.
Rok 2022 bol pre mňa veľkou zmenou, hoc ako súťažný nebol podľa predstav. Ale osobnostne som absolvoval kurz World Sailing Technical Course for Coaches. Následne sme pokračovali v projekte tréningov pre deti na Domaši. Veci sa začali diať tak, že sme postupne založili aj vlastný klub pôsobiaci na Zemplínskej Šírave, kde sme začali nielen s trénovaním detí, ale taktiež aj kondičnými plavbami. Našim cieľom je doviesť k tomuto športu mládež a všetkých, ktorí o to majú záujem. A práve kvôli tomu som sa rozhodol zvýšiť si trénerskú kvalifikáciu.
A na záver roka prišiel tento projekt od Janka. A som naozaj rád, že môžem byť jeho súčasťou.
Petra Strapáčová
Oprávnenia:
- veliteľka plavidla pre oblasť plavby „B“.
Skúsenosti:
- absolvent RYA Sea Survival
- absolvent Clipper Race Training
- účasť na mnohých slovenských aj zahraničných regatách od malých jazier pre náročné offshore plavby, pričom mnohé s pódiovým umiestnením
- 3násobná víťazka ocenenia „jachtárka roka“ v kajutovom a námornom jachtingu na Slovensku
- Víťaz slovenského pohára kajutových plachetníc
- skúsenosti s námornou plavbou: Chorvátsko, Grécko, Taliansko, Anglicko
- skúsenosti s oceánskou plavbou: Atlantický oceán (Tenerife – Kapverdy – Recife), Tichý oceán (Filipíny – Seattle)
- druhy lodí – kajutové plachetnice, námorné plachetnice
Komunikácia:
- slovensky
- česky
- anglicky (plynule)
- nemecky (menej plynule)
- rusky (menej plynule)
- španielsky (menej plynule)
Pár slov o mne:
K jachtingu som sa dostala v podstate úplnou náhodou na jar roku 2017 – vďaka pracovnej dovolenke na katamaráne. Krása chorvátskych ostrovov z inej perspektívy, možnosť si zakormidlovať a cítiť silu prírody pod zadkom, ma úplne očarili. Posledná bodka bola neuveriteľná hviezdna noc v tichej zátoke, šialený kľud, prenikavá vôňa borovíc a do toho šum vĺn, ktoré mi úplne vzali slová aj dych.
Po návrate domov mi more a loď tak chýbali, že do 3 dní som bola prihlásená na skipperský výcvik, aj keď som netušila, na čo mi ten papier bude. A do mesiaca som držala v ruke svoj medzinárodný C preukaz (vydaný slovenským námorným úradom). Krátko po tom, ma môj inštruktor z kurzu zavolal na prvú regatu, a to majstrovstvá SR v námornom jachtingu, nech vyskúšam aj súťažný jachting. Hneď som začala tušiť, že toto bude môj hlavný smer jachtingu a robila som maximum pre to, aby ma niekto zobral na akékoľvek ďalšie preteky.
Rok po výcviku som svoje okolie kamarátov nakazila jachtingom a začala som im robiť skippera na naše dovolenky a taktiež zobrala pár platených „skipperčín“ aj pre cudzích ľudí.
Mojou najväčšou vášňou sa však stali práve spomínané regaty. V regatistických vedomostiach som sa výrazne začala posúvať a veľa som sa venovala samo-štúdiu, až som postupne začala dostávať na súťažiach v posádke stále zodpovednejšiu funkciu. Prešla som si každou pozíciou na lodi, aby som chápala, ako funguje celý proces a tiež, aby som bola schopná robiť kvalifikovaného skippera na regate, ktorý vie ľudí naučiť každú funkciu.
Keď som s jachtingom začínala, kamarát získal ocenenie slovenský Jachtár roka 2017. Tajne som si pomyslela, že snáď sa to o pár rokov podarí aj mne. Čiže malá jachtárska méta sa mi splnila, keď som si toto ocenenie prebrala prvý krát za sezónu roka 2019. A rovnako som sa tešila, keď som titul Jachtárky roka obhájila aj ďalšie dva roky. Nás žien je málo, čiže ocenenie sa neberie nejak vážne, ale začínajúcu pretekárku to jednoznačne povzbudí. A minulý rok ma veľmi potešilo, že som skončila tretia spomedzi mužov aj žien v kategórii námorný a kajutový jachting. Stále ma však čaká celý život učenia a my jachtári aj tak vieme, že to vlastne nikdy dokonale vedieť nebudeme.
Pred dvomi rokmi (2020) som si zvýšila licenciu na slovenské B-čko (čiže oprávnenie ísť 200Nm od pobrežia a viesť 24m loď). Aktuálne mám naplávaných 25 000 míľ a na lodi som za posledných 5rokov kumulatívne prežila rok a štvrť svojho života.
Preferujem offshore regaty, zaujímavé preplavby a cross-ocean plavby. Mojím splneným snom bola tohtoročná účasť na prestížnych celosvetových pretekoch Clipper Around the World, konkrétne na etape cez Severný Tichý oceán. Bol to mizerný aj brutálny zážitok v jednom, ktorý vás nenechá rovnakými, ako keď ste na preteky odchádzali, a preto som (aj) o ňom napísala svoju prvú knihu „Z lodičiek na loď“.
Keďže som podporovateľom dobrých projektov a nápadov a rada sa obklopujem inšpiratívnymi a dobrými ľuďmi, pridala som sa aj do tohto Jankovho. Rada prispejem, či už svojimi vedomosťami alebo zážitkami.
Kateřina Staňková
Robím to, čo ma najviac baví.
Jazdím na mori, učím jachtárov a prednášam o bezpečnosti pri plavbe. Na námornom jachtingu je skvelé to, že môžete začať kedykoľvek a pokračovať až do konca života. A stále bude čo sa učiť a objavovať. Až sem to bola dlhá cesta, ale musím povedať, že ma to stále veľmi baví. A chcem, aby to bavilo aj vás.
Moje jachtárske začiatky
K jachtingu som sa dostala úplnou náhodou ako dieťa v 80. rokoch. Zúčastňovali sme sa pretekov po Čechách, s jachtárskou partiou trávili väčšinu víkendov aj prázdnin. V dospelosti som prešla na lodnú triedu Fireball, kde bola vždy skvelá partia ľudí, rada sa na tejto lodi občas zveziem dodnes.
Niekedy v roku 1997 som sa prvýkrát dostala na more, s partiou ďalších okruhových jachtárov sme si požičali loď v Chorvátsku. Mali sme nejaké základné kapitánske papiere, o navigácii a ďalších veciach sme toho vtedy vedeli pramálo, ale vraveli sme si, že s plachtami to vieme a kde má mapa hore a dole tiež vieme, tak ideme. Klasika – takto dodnes začína veľa námorníkov.
More ma chytilo, v ďalších rokoch som bola na niekoľkých ďalších plavbách, občas som nejakej partii robila kapitána a postupne sa tak nejak svojpomocne a od kamarátov učila, ako to pri plavbách na mori funguje.
V roku 2005 sa zrazu všetko dalo do pohybu. Stala som sa členom pretekárskeho tímu Bohemia Express, ktorý mal od začiatku veľké ambície, a začala som pre nich pracovať na plný úväzok ako tímový organizátor, údržbár a prevozný kapitán v jednom.
Štyri roky s týmto tímom, to bola jazda! Zúčastňovali sme sa špičkových pretekov po celom Stredomorí, učili sa od tých najlepších a nakoniec nad nimi začali vyhrávať. A ja som brala (nie veľký, ale predsa len) plat za to, čo ma najviac bavilo. Splnený sen!
V tej dobe som ale dostala ešte ďalšiu príležitosť, ktorá ma vlastne už vtedy nasmerovala tam, kde som teraz – teda k výuke jachtingu. Mala som možnosť absolvovať niekoľko plavieb na 70 stôp dlhej britskej školnej plachetnici Lord Rank, a tam sa mi otvoril nový svet.
Spoznala som, čo to znamená byť profesionálny skipper a aká veľká je to zodpovednosť. Aký dôraz kladú Briti na bezpečnosť, že treba normálne nosiť na mori záchrannú vestu. A tiež som objavila Royal Yachting Association a ich prepracovaný systém jachtárskych kurzov, ktorý ma absolútne nadchol, nič takého v Čechách neexistovalo ani vzdialene, a doteraz neexistuje.
Čo robím teraz
Britské RYA kurzy ma naučili nielen ako byť dobrým profesionálnym kapitánom, ale tiež ako svoje znalosti posúvať ďalej. Nároky na RYA inštruktorov sú veľmi vysoké a každých päť rokov musíme na preskúšanie. Ale na druhú stranu za to dostávame nemalú podporu a tiež množstvo veľmi konkrétnych návodov, ako sa vo svojej práci neustále zlepšovať.
Teší ma, keď vidím, ako sa v námornom jachtingu stretávajú ľudia, ktorí by inak nemali nič spoločné. A ako sa každý môže naučiť riadiť loď. Každý potrebuje trochu iný prístup inštruktora, aby si z kurzu odniesol maximum.
Tiež ma stále strašne baví na mori pretekať. Tá tímová práca, keď každý jednotlivec a každý pohyb pri manévri je dôležitý pre celkový výsledok v našliapanom pretekárskom poli. Tesné súboje na štartovej čiare, nutnosť precíznej práce s plachtami aj kormidlom, neustále vylepšovanie lodí a vybavenia. Vzrušenie pred štartom, únava po niekoľkých dňoch nonstop na mori a eufória pri dojazde do cieľa.
Zuzana Krausová
Skúsenosti:
- zatiaľ na plavbe nebola, takže naše spoločné akcie budú novinkou aj pre ňu a tak trochu dúfame, že sa jej to zapáči rovnako ako nám
- má za sebou skúsenosti pedagóga tanca a zumby, tabaty či cardio boxu
Jazyky:
- slovenský
- anglický B1
Pár slov o Zuzke:
Vyštudovala hudobno-dramatický odbor na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave. Už tam zistila, že ma vrúcnejší vzťah k pohybu a tancu než k herectvu. Preto jej ďaľšie kroky viedli k štúdiu na VŠMU, odbor Tanečné umenie – moderný tanec.
V rámci jej tanečnej kariéry robila niekoľko rokov tanečné backgroundy pre Michala Davida, neskôr pre Ivanu Bagovú (víťazka Hlasu Česko Slovenska). Taktiež tancovala na turné skupiny Polemic.
V súčastnosti je profesionálnou členkou súboru divadla Nová scéna v Bratislave. Vo svojom domovskom divadle účinkuje v mnohých muzikáloch (Mamma Mia, The Bodyguard, Turandot, Jánošík), ale taktiež sa naplno venuje tréningom tabaty a cardio boxu so svojimi kolegami.
Hosťuje v mnohých ďalších divadlách ako: Red Cat Cabaret (Studio 34, Las Vegas Varieté, Horror Show, The Cotton Club, Noc na Broadway a v New York City Night Show: Anča Pagáčová and other dirty stories), Slovenské národné divadlo (opera Rusalka). Od roku 2011 účinkuje v Divadle Andreja Bagara v Nitre (Sladká Charity, Tisícročná včela, Pýcha a predsudok, Sudcove starosti, Zaľúbený Shakespeare, Jozef a jeho zázračný farebný plášť a Povolanie pápež).
Popri svojej kariére tanečnice sa aktívne venovala aj športu, boxu a fitness. Preto bola a stále je nielen pedagógom rôznych tanečných štýlov, ale rovnako je aj lektorkou zumby, tabaty či cardio boxu. Toto všetko Vám vie ponúknuť aj v programe našej „Aktívnej dovolenky“. Zacvičte si spolu tabatu – na rozvíjanie sily a zlepšenie kondície alebo výbušný cardio box, kde sa určite zapotíte a vybijete zo seba nadbytočnú energiu. Môžete si zacvičiť jógu – na spevnenie a natiahnutie svalov alebo sa jednoducho zabaviť zumbou a tancom.
So Zuzkou sa rozhodne nudiť nebudete, naopak, jej večne dobrá nálada, schopnosť motivovať a jej entuziazmus pre pohyb Vám Vašu dovolenku môžu len spríjemniť.