Krížom-krážom Jadranom

(Čierna Hora, Albánsko, Taliansko a späť)

18.05.2024 - 24.05.2024

Úžasná plavba do novej destinácie, na ktorú sa už nesmierne tešíme.

Tri krajiny, tri colnice, dve lode a okolo 333 námorných míľ.

Táto plavba je plavba kondičná a teda hlavne vhodná pre tých, ktorí už kapitánsky kurz majú a chcú si osviežiť základy, zdokonaliť sa vo svojich zručnostiach a posunúť sa o stupienok vyššie. Opustíme pobrežné vody a vydáme sa na offshore plavbu.

Bude to náročnejšia plavba na dlhšie vzdialenosti, zameraná na zdokonalenie sa v trime plachiet a tiež na novú skúsenosť s legislatívou colníc. Vezmeme si aj genaker, aby ste získali zručnosti aj s plavbou na tejto plachte. 

Tejto plavby sa zúčastní 6 osôb a 2 inštruktori.

Program

Sobota:

O 18.00 sa stretneme a zoznámime v prístave Porto Montenegro, Tivat v Čiernej Hore. Oboznámime sa s loďami a preskúmame zákutia Tivatu.Nedeľa:

O 09.00 sa pustíme do práce. Na úvod si prejdeme počasie na trase. Na základe toho si urobíme presný plán plavby, a teda či pôjdeme tak, ako je plánované tu, alebo presne opačne. Veľmi dôkladne si prejdeme bezpečnosť na palube a vysvetlíme si princíp nočného režimu počas plavby. Oboznámime sa s bezpečnostným vybavením a vylepšíme nedokonalosti. Najneskôr o 12.00 sme pripravení vyraziť a po vybavení colnice ideálne do 15:00 vyplávame priamym kurzom Albánsko a ak chceme byť presní, tak Vlora.

Ak to bude čo i len trochu mať zmysel, celá plavba bude prebiehať na plachtách.

Po zotmení sa rozdelíme do služieb, aby si každý aj oddýchol a aby sme bezpečne pokračovali. Táto prvá etapa bude dlhá 140 NM a potrvá nám cca 23 hodín.

 

Pondelok:

Približne o 15:00 by sme mali doraziť do Vlory v Albánsku, vybavíme colnicu a veríme, že do 18:00 budeme oficiálne v Albánsku. Mohli by sme povedať, že si následne oddýchneme a umyjeme sa, realita bude však taká, že zapadneme do prvej krčmy a  vyskúšame aj albánsku kuchyňu. Celé toto neplánované posedenie pomenujeme ako vyhodnotenie prvej etapy. Zlepšiteľné zlepšíme a vylepšiteľné vylepšíme.

Utorok:

Bude oddychový. Pozrieme si Vloru trochu viac. Je to rušné prístavné mesto, ktoré je vstupnou bránou do južného Albánska a zároveň metropolou tohto regiónu. Stredomorský ráz je z mesta cítiť všade. V albánskej histórii má Vlora nezastupiteľné miesto, v roku 1912 sa stala hlavným mestom novovzniknutého štátu.

Vlora má dve centrá mesta (Staré a Nové Mesto) a dve veľké mestské pláže – rovnako Starú a Novú.

Doplníme zásoby a o 17:00 sme pripravení vybaviť colnicu tak, aby sme najneskôr o 20:00 vyrazili na cestu do talianskeho Brindisi. Druhá etapa má 75 NM a zvládnuť by sme to mohli za 12 hodín.

Streda:

Príchod do talianskeho Brindisi očakávame okolo 8.00 ráno.

Opäť colnica a do 11:00 by sme mohli sedieť na origoš talianskom espresse. 

Spamätáme sa po nočnej plavbe a zvyšok dňa máme na zoznamovanie sa s mestom.

Brindisi sa nachádza v útulnej zátoke spojenej s Jadranským morom a je rušným (pomerne malým) mestom, ktoré má ohromujúce a úplne historické pobrežie. Od čarovnej promenády Viale Regina Margherita cez kostol svätej Terézie, katedrálu San Giovanni Battista, hrad Alfonsino di Brindisi po pamätník talianskych námorníkov,  je tam toho na obdivovanie naozaj veľa.

 

Štvrtok

Ak doteraz išlo všetko podľa plánu, tak je plán dobrý a o 9.00 je čas sa vrátiť “domov”. Odhlásenie v Brindisi by nám nemuselo zabrať viac ako dve hodiny a tretia, posledná etapa meria 115 NM a vráti nás  späť do Porto Montenegro. 

Piatok

Príchod na “domovskú colnicu” plánujeme približne o 9.00. Prečo tak skoro? Plán celého týždňa je tak odvážny, že malá rezerva nezaškodí. Spolu tak máme za sebou spomínaných 330 námorných míľ,  cca 54 hodín plavby a  veľa zážitkov a užijeme si večerný Tivat.

Doplňujúce informácie:

Lokalita:Porto Montenegro, Tivat v Čiernej Hore
V cene je zahrnuté:Prenájom lode, inštruktor, turistická daň, posteľná bielizeň, pohonné hmoty, záverečné upratovanie lode, vystavenie zoznamu posádky, genaker
V cene nie je zahrnuté:Doprava a strava pre posádku a inštruktorov, poistenie, strava
Nalodenie / Vylodenie:Sobota od 18.oo hod. / Sobota do 9.oo hod.
Platobné podmienky:50% ceny pri objednaní – 50% ceny mesiac pred nástupom

Ako sa dopraviť do Tivat?

Ideálne letecky, nájdete napríklad priamy let Viedeň – Tivat s Austrian Airlines, orientačné ceny sú teraz okolo 245 EUR.

Prípadne autom  z Košíc aj z Bratislavy je to 1 070 km a trvať by to malo cca 13 hodín.  Kapacitu áut sa pokúsime vyzdieľať.Beneteau Oceanis 45

4 kajutová plachetnica s klasickou hlavnou plachtou, rolovacou Genoa a Genakrom. Je to komfortný a priestranný cruiser s dobrým nastavením oplachtenia, čím zabezpečuje výborný materiál na zdokonalenie sa v plachtení.

Charakteristika:

 • Typ: plachetnica
 • Dĺžka: 13,5 m
 • Ponor: 2,27 m
 • Výtlak: 10.549 kg
 • Počet lôžok: 8+2
 • Hosťovské, dvojlôžkové kajuty: 4
 • Kúpeľne: 2
 • Nádrž na vodu: 530 l
 • Nádrž na naftu: 200 l
 • Hlavná plachta: Klasická
 • Genoa: Rolovacia
 • Genaker

Cena a objednávka