Kurz rádiooperátora SRC

Na to, aby ste mohli na lodi používať vysielačku, potrebujete preukaz rádiooperátora. V prípade, že máte chorvátsky preukaz a budete sa plaviť iba v Chorvátsku, tento je už súčasťou chorvátskeho preukazu. Ak však máte záujem o slovenský preukaz veliteľa plavidla,  preukaz rádiooperátora budete potrebovať. Na súčasných námorných plachetniciach sa už nachádzajú moderné vysielačky vybavené DSC kontrolérom. Na túto vysielačku potrebujete tzv. Short Range Certificate.

Slovenská republika už niekoľko rokov nemá dotiahnutý postup na to, aby ste toto oprávnenie vedeli získať na Slovensku. Obmedzené či Všeobecné osvedčenie rádiotelefonistu plavebnej pohyblivej služby je Vám reálne zbytočné, nakoľko v reálnom živote sa už stretnete s vysielačkami vybavenými zariadeniami globálneho námorného tiesňového a bezpečnostného systému (GMDSS) a ich použitie vyžaduje Osvedčenie operátora plavebnej pohyblivej služby SRC.

Z toho dôvodu sme do ponuky zaradili akreditovaný kurz k výuke a vydávaniu preukazov rádiooperátora Royal Yachting Association pre jachtárov. Tento kurz sa špecializuje na výuku obsluhy VHF rádiostanice, ktorá je dnes bežným vybavením prakticky každého rekreačného plavidla. Na základe úspešne zloženej skúšky získajú absolventi preukaz SRC – Short Range Certificate, ktorý oprávňuje držitela k obsluhe lodnej VHF rádiostanice i rádiostanice vybavenej DSC kontrolórom.

Čo je to SRC a DSC?

SRC = Short Range Certificate. Oprávňuje k obsluhe lodnej VHF rádiostanice vybavenej DSC kontrolórom – toto je dnes bežný štandard na drvivej väčšine rekreačných lodí. Preukaz platí na mori bez obmedzení od brehu, aj na vnútrozemské vodné cesty. Vydáva sa s platnosťou na 10 rokov, následne sa predlžuje každých 5 rokov.

Kontrolér Digital Selective Calling (DSC) je zariadenie, ktoré je buď externe pripojené k bežnej VHF rádiostanici alebo je integrovanou súčasťou. Toto zariadenie vysiela digitálny signál a v mnohých smeroch automatizuje a zjednodušuje rádiovú komunikáciu. DSC je tiež veľmi dôležitou súčasťou námorného záchranného systému (GMDSS – Global Maritime Distress and Safety System), ktorý umožňuje vyslať automatické tiesňové volania len s minimálnym vstupom od obsluhy.
Kurz kladie veľký dôraz na praktickú obsluhu rádiostanice a na znalosť správnych komunikačných procedúr a postupov, od bežnej komunikácie až po tiesňové volania. Študenti majú k dispozícii skutočné funkčné lodné rádiostanice a počítačový simulátor. Kurz vyučuje inštruktor s licenciou RYA.
Skúška nasleduje obvykle druhý deň po kurze, ale môžete sa prihlásiť na ľubovoľný iný termín. Skladá sa z písomného testu teórie a z praktickej ústnej skúšky.
Preukaz RYA SRC, vystavený na základe úspešnej skúšky, je plne v súlade s predpisom Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) a má medzinárodnú platnosť, časovo neobmedzenú platnosť.

Akreditovaný kurz k výuke a vydávaniu preukazov rádiooperátora Royal Yachting Association pre jachtárov. Tento kurz sa špecializuje na výuku obsluhy VHF rádiostanice, ktorá je dnes bežným vybavením prakticky každého rekreačného plavidla. Na základe úspešne zloženej skúšky získajú absolventi preukazu SRC – Short Range Certificate, ktorý oprávňuje držiteľa k obsluhe lodnej VHF rádiostanice a rádiostanice vybavenej DSC kontrolórom.

Organizácia kurzu: Kurz je organizovaný RYA tréningovým centrom NYS v priestoroch školy jachting.sk

Miesto konania: Školiace stredisko Bratislava

Maximálny počet účastníkov: 12

Dĺžka kurzu: 9 hodín (1 deň)
Dĺžka skúšky: 30 minút písomný test, 1 hodina individuálna ústna skúška (rozpis časov bude pre účastníkov k dispozícii vždy na kurzoch)

Minimálny vek: kurz – nieje stanovené, skúška – 16 let

Požadované predchádzajúce skúsenosti: samoštúdium v dĺžke asi 3 hodiny, detaily dostanete na základe potvrdenej rezervácie kurzu

V cene kurzu je učebnica:

  • RYA VHF Handbook (originál v angličtine)
  • Pokiaľ si prajete doobjednať aj český preklad za zvýhodnenú cenu, napíšte to prosím do pole Poznámka v prihláške na kurz.

V cene kurzu nie je zahrnutý poplatok za skúšku v sume 80 €.

Doručenie certifikátu je 4–6 týždňov po úspešnom absolvovaní skúšky.

Cena a objednávka