Uzly

Líščia slučka

Jeden z najjednoduchších uzlov. Môžeme ho použiť na viazanie fendrov, keďže sa veľmi ľahko nastavuje, takže je ak je potrebné rýchlo prestaviť výšku ich uviazania, je na to ideálny. Určite je však potrebné ho poistiť, uzlom poistným.

Postup:

 1. Lano si priložíme napríklad k zábradliu
 2. Kratším koncom obídeme zábradlie z vrchu nadol
 3. Obídeme dlhší koniec
 4. Opäť obídeme zábradlie
 5. Vôjdeme do sľučky ktorá vznikla.

Lodný uzol

Veľmi podobný uzol ako líščia slučka, patrí medzi základné uzly. Trochu náročnejšie sa nastavuje, ak chcete zmeniť výšku napríklad fendra, no výrazne lepšie drží. Rovnako mu poistný uzol na konci iba prospeje.

 

Postup:

 1. Lano si priložíme napríklad k zábradliu
 2. Obídeme dlhší koniec
 3. Kratším koncom obídeme zábradlie z vrchu nadol
 4. Vôjdeme do oka ktoré vzniklo.

Ambulančný uzol

Veľmi estetický uzol a viackrát som ho už videl ako dekoráciu. Je možné ho použiť na spojenie dvoch lán rovnakej hrúbky.

 

 1. Konce dvoch lán si dám oproti sebe
 2. Lanom 1 obídem najskôr zospodku a následne z vrchu lano 2
 3. Voľné konce preložím tak, aby lano 1 išlo opäť spodkom lana 2
 4. Do vzniknutého oka vložím lano 1 ponad lano 2
 5. Chytím obidva konce lana 1 a lana 2 a dotiahnem

Dračia slučka

Jednoznačne jeden z najpoužívanejších uzlov či v jachtingu, alebo všeobecne. Jeho obrovskou výhodou je, že nech je slučka akokoľvek dotiahnutá, stačí uzol „zlomiť“ a povolíte ju. V žiadnom prípade ju však nepoužívajte priviazanie sedačky, ak ťaháte niekoho na sťažeň, nieje na to bezpečná a z tohoto dôvodu ju už nepoužívajú ani horolezci.

 

 1. Na konci lana si urobíme oko, tak aby nám zostal dostatočne dlhý koniec a odchádzajúci koniec lana, bol na spodku na oka.
 2. Voľným kratším koncom vojdeme zo spodku do oka.
 3. Koncom obídeme odchádzajúci koniec
 4. Vrátime sa z vrchu do oka.
 5. Konce dotiahneme

Bowline

Veľmi podobný uzol ako dračia slučka, a teda rovnako neodporúčam ho použiť na lezenie. Na vytvorenie oka, ktoré sa nebude zatvárať je však vhodný.

 

 1. Na konci lana si urobíme oko, tak aby nám zostal dostatočne dlhý koniec a odchádzajúci koniec lana, bol na spodku oka.
 2. Voľným kratší koniec oka podložíme pod oko, čím vznikne oko druhé.
 3. Kratší koniec následne preložíme ponad oká.
 4. Druhé oko, vložíme do oka prvého, a pretiahneme ho cez.
 5. Postupne toto druhé oko doťahujeme

Osmička

Spoľahlivý a veľmi bezpečný uzol, ktorý využijeme napríklad, ak ťaháme niekoho na sťažeň na upevnenie lana o oko sedačky. Napriek istote tohoto uzla VŽDY použijeme laná dve. Jedno ako výťah a druhé ako bezpečnostné, ktoré doberáme. Obidve laná prechádzajú cez zatvorený stoper. Pri spúštaní obidve sú obidve laná na navijákoch a spúštanie je kontrolované. Padajúci člen posádky vie urobiť dieru v lodi. A to predsa nechceme.