Španielsko itinerár

Okolo Mallorky z Palma de Mallorca

Tip na 7-dňový itinerár

Priletíte na letisko Palma de Mallorca, ktoré sa nachádza asi 8 km od mesta Palma, vašej východiskovej destinácie na plachtenie. Nasadnite na autobus, taxík alebo auto z požičovne a za 15 minút budete v prístave.

Po prebraní lode sa vydajte 23 NM pozdĺž juhovýchodného pobrežia smerom k jednej z najznámejších pláží Malorky, ktorá je súčasťou špeciálnej prírodnej oblasti (Natural Area of Special Interest), Es Trenc. Táto 10 kilometrov dlhá pláž má tyrkysovú vodu, piesočné duny, kríky a borovice, ktoré spolu vytvárajú neopísateľný pocit. Časť pre nudistov je ďalej od hlavných davov. Očakávajte predajcov kráčajúcich po pláži predávajúcich nápoje a šperky a večery príležitostne naplnené živou hudbou.

Pokračujte 22 námorných míľ pozdĺž pobrežia na západ od ostrova. Dostanete sa do Portocolomu, tradičného a pokojného plážového letoviska, rybárskej dediny a hlbokého prírodného prístavu, kde môžete kotviť. Hovorí sa, že sa tu narodil Krištof Kolumbus, preto ten názov.

Naveta, prehistorické pohrebisko, je hlavnou historickou atrakciou. Navštívte vinice, ktoré sú otvorené pre verejnosť na ochutnávku vín a prehliadky.

Cala Marçal, ktorá sa nachádza južne od prístavu, je najobľúbenejšou plážou ocenenou modrou vlajkou s mäkkým pieskom a plytkými vodami. Ďalšie dve v blízkosti prístavu sú pláže: S’Arenal Grand a S’Arenal Petit; Alebo si môžete nájsť vlastnú izolovanú zátoku. Choďte sa potápať, kajakovať, šnorchlovať a objavovať jaskyne. Golfový klub Vall D’Or ponúka 18-jamkové golfové ihrisko s bazénom, reštauráciou a slnečnou terasou, kde si môžete oddýchnuť.

Plavte sa 21 NM na sever do ďalšieho tradičného a očarujúceho plážového letoviska Cala Ratjada, ideálneho pre rodiny s deťmi. Keď sa k nemu priblížite, budete mať malebný výhľad na skalnaté pobrežie, ktoré je chránené ako svätyňa. Cala Ratjada je jedným z najdôležitejších rybárskych prístavov na ostrove Malorka, preto tu uvidíte množstvo rybárskych lodí.

Prejdite sa po dlhej promenáde z Playa Son Moll do Cala Gat. Nad prístavom je park sôch s dielami Rodina, Moora a moderných katalánskych umelcov, ktorý sa nachádza v Jardins Casa March. Ďalšie golfové ihrisko je v Capdepere a môžete tam navštíviť aj maják z 19. storočia.

Niekoľko hodín plavby na severozápad vás zavedie do zálivu Pollença, kde si môžete oddýchnuť na Cala Formentor, kilometrovej úzkej pláži s jemným bielym pieskom. Pláž je čistá a obľúbená u rodín kvôli piesku, ktorý postupne klesá do čistého tyrkysového mora. Zadná časť pláže je pokrytá borovicami, ktoré v niektorých častiach prečnievajú nad plážou, čím poskytujú pekný tieň. Dajte si dobré jedlo v jednej z reštaurácií; Hotel Formentor je renomovaným a exkluzívnym miestom. Pláž je vybavená sprchami a toaletami, ako aj rôznymi možnosťami pre vodné športy.

Pokračujte v ceste pozdĺž severného malorského pobrežia 35 NM smerom na západ a dostanete sa do Port de Sóller, malebnej dedinky, prístavu a plážového letoviska s tradičným šarmom a trendovým životným štýlom. Na oboch stranách zátoky sú dva majáky, ktoré sú lemované promenádou ideálnou na prechádzku.

Es Traves je najdlhšia pláž, ale Playa d’en Repic je krajšia a tichšia. Obe však majú pokojné more kvôli zátoke, ktorá ich chráni pred vlnami. V starobylom kláštore nájdete malé námorné múzeum. Vydajte sa na jazdu električkou z prístavu do vnútrozemskej dediny, pozrite si dláždené ulice obklopené kamennými budovami a zapojte sa do rozhovorov s priateľskými miestnymi obyvatelmi.

Pokračujte v plavbe pozdĺž pobrežia 25 NM juhozápadne a ocitnete sa v exkluzívnom plážovom letovisku Port Andratx. Cestou sa môžete zastaviť na ostrovčeku Sa Dragonera, ktorý je tiež prírodným parkom. Celá táto časť ostrova Malorka má krásne hory, na ktoré sa môžete vydať na túru.

Port Andratx je poľnohospodárska a rybárska dedina s množstvom víl. Navštívte hrad Andratx, zrúcaninu bývalého trapistického kláštora a ohromujúci architektonický kúsok Studio Weil. Nájdite si dobré miesto na západ slnka, pretože v Andratx sú krásne.

Zobuďte sa skoro ráno a plavte sa 20 NM východne smerom k vášmu východiskovému cieľu – Palma. Dajte si raňajky na jachte, okúpte sa v zátoke Palma a vychutnajte si ranné slnko.

Po check-oute strávte deň prehliadkou mesta Palma. Pozrite si ikonickú gotickú katedrálu La Seu, ochutnajte tradičnú španielsku a malorskú kuchyňu v pôvabnom Starom Meste. Alebo sa vyberte na nakupovanie topánok – aj to je čo odlišuje Palmu od ostatných miest.