Grécko itinerár

Korfu, Paxi, Antipaxi

Tip na 7-dňový itinerár

Priletíte na medzinárodné letisko v Corfu a po 15-minútovej jazde autobusom alebo taxíkom sa dostanete do začiatočného bodu vašej plavby – Gouvia. 

Preberiete si vašu prenajatú loď a vyrazíte 15 námorných míľ južne do Petriti – šarmantnej dedinky a najväčšieho rybárskeho prístavu na ostrove Korfu. Je to tichá turistická destinácia, hlavne pre rodiny a páry. Najlepší čas pozrieť si dedinu je ráno – hlavne ak chcete vidieť rybárov v akcii, ktorých úlovok nájdete ako večeru v tavernách. Môžete ísť aj na turistiku alebo si pozrieť blízku dedinu Korakades s krásnym kostolom.

V tento deň vyrazíte ďalej južne, 19 námorných míľ na ostrov Paxi/Paxoi. Po ceste nájdete krásne zátoky na kúpanie. Podľa gréckej mytológie to bol Poseidon, kto stvoril Paxi, namierením svojho trojzubca na Korfu, aby mohol mať kľudné a tiché miesto so svojou ženou.

Paxi je známe pre výborné víno a piesočnaté pláže. Zaparkovať môžete na mooringu v Lakka, v zátoke s tyrkysovým morom a dvomi plážami – Kanoni a Harami. Zátoka je chránená kopcami, tujami a strieborno-zelenými olivovníkmi, ktoré blokujú silné vetry a vytvárajú pohľadnicovú scenériu.

Je to populárna destinácia pre jachting, windsurfing, šnorchlovanie a plávanie, ale nie je tu plno alebo hlučno. Lakka je bezpečná marína, cítiť tu taliansky vplyv v architektúre a gastronómii a v noci to tu žije.

Čaká vás 11 námorných míľ na Gaios a mnoho zátok po ceste na kúpanie sa. Gaios je hlavné mesto a hlavný prístav na Paxi. Tak ako Lakka, je obklopený olivovými hájmi a malými ostrovčekmi a teda v bezpečí pred vetrom.

Gaios je obľúbená destinácia pre súkromné jachty, čo mu dáva kosmopolitný ráz a súčasne si uchováva tradičný vzhľad s jeho budovami z 19. storočia a úzkymi pasážami na prechádzky. Určite vyskúšajte grécky šalát, tradičnú Mousakku a šalviový čaj.

Keď sa budete plaviť 5 námorných míľ na juhovýchod, dostanete sa k vinicami pokrytému ostrovu Antipaxos. Urobte si zastávku na plávanie na jednej z najkrajších pláží  sveta – piesočnatej Vrika pláži alebo na kamienkovej pláži Mesovrika a Voutoumi.

Keď si užijete dostatok kúpania, vydajte sa 11 námorných míľ severovýchodne. Pri približovaní sa k mestu uvidíte farebné domy na svahoch hôr. Môžete si tu dať turistiku pre krásny výhľad na more, navštíviť Benátsky kostol nad mestom, či raftovať na rieke Acheron. Valtos, široká zátoka s modro-zelenou vodou a turistickými zariadeniami alebo Lichnos a Serekiniko, sú úžasné pláže, kde môžete relaxovať.

Na vašej ceste na sever a hore k pobrežiu uvidíte hory Epirus.

Sivota, scénická rybárska dedina, je okolo 12 námorných míľ od Parga. Pred letnými vetrami je v zátoke krytá tromi ostrovmi. Pri pevnine aj ostrovoch je niekoľko kotvísk. Plávať sa dá vo vonkajšej časti zátoky. V Sivote sú aj sprchy a pitná voda. Rodiny si môžu užiť vodný park v Monastery zátoke. Choďte na nákupy, či skúste morské plody v ich tavernách.

Zo Sivota pokračujte 22 námorných míľ severo/severozápadne do Agni, ukrytého starého rybárskeho prístavu. Doslovný preklad znamená „nedotknutý“, takže môžete očakávať skvelé čisté more a pláž. Z lehátka si užite krásny výhľad na albánske pobrežie a potápači si môžu užiť potápačské centrum.

Podvečer zamierte 7 námorných míľ juhozápadne do Gouvia, odkiaľ ste vyplávali. Po ceste si urobte pauzu na kúpanie, keďže pláže v Gouvia nie sú príliš dobré. Gouvia však ponúka mnoho možností a aktivít. Zažite tu posledný krát nočný život s mediteránskou večerou a dobrým vínkom.

Vychnutnajte si ranné slnko a raňajky na vašej jachte, stihnite nákupy alebo poslednú prehliadku dediny. Je veľmi pravdepodobné, že história, kultúra a príroda Korfu, ktorú ste tu videli a zažili, vás pritiahne vrátiť sa naspäť.