Čierna hora itinerár

Z Tivat do Kotor cez krásne miesta cestou

Tip na 7-dňový itinerár

Po prebratí lode v prístave v Tivat sa vydajte na plavbu na Ribarsko selo. Je to obľúbená malá dedinka. Každý deň medzi 11. a 12. hodinou prichádzajú rybári prinášajúci všetko svoj úlovok z rána a nájdete tu mnoho miestnych reštaurácií s morskými plodmi. Preskúmajte niektoré z miestnych pláží a nájdite si potom niektorú z vynikajúcich reštaurácií na večeru.

Na druhý deň sa plavte na východ pozdĺž pobrežia do Budva a preskúmavajte toto krásne pobrežie. Budva je pobrežným centrom krásnych pláží, letných festivalov a nočného života. Aj keď nemáte chuť tráviť čas v davoch, budete ohromení novovznikajúcimi budovami, chutným jedlom a luxusnými jachtami. Deň môžete stráviť opaľovaním a plávaním na jednej z kamienkových a piesočných pláží, plaviť sa na svojrázny polostrov Sveti Stefan alebo okolo ostrova Sveti Nikola a vrátiť sa večer do Budva, keď sa nocou zmení promenáda v nej na živý koncert.

V tento deň ráno vyrazte smerom k Herceg Novi. Herceg Novi je malé pobrežné mesto s podobnou architektúrou ako Dubrovnik. Mesto má Staré Mesto s malými námestiami, kostolmi, kamienkovými plážami, a pevnosti a kaviarne. Je na vás, či sa rozhodnete spustiť kotvu a plávať z lode alebo zamieriť na breh – Herceg Novi je každopádne nádherné miesto na návštevu.

Ráno vyplávajte z Herceg Novi a cez záliv Tivat vstúpte do zálivu Kotor. Vaším cieľom je Perast, malé mestečko nachádzajúce sa na severe ostrova. Mesto má dlhú a významnú históriu pestujúcu silnú námornú tradíciu. Pol míle od nábrežia sú dva ostrovy – Gospa od Skrpjela a Sveti Djordje. Na tom prvom sa nachádza dôležitý kostol a na tom druhom čiastočne zničený kláštor. Mestské nábrežie je neustále zaneprázdnené výletnými loďami, ktoré pravidelne podnikajú výlety do Gospa od Skrpjela.

Na piaty deň je cieľom Kotor. Plavte sa na západ od Perastu v Kotorskom zálive do Kotoru. Kotor je jedným z najobľúbenejších a najznámejších opevnených miest v Čiernej Hore. Záliv a okolie sú najlepšie viditeľné zhora z hradu San Giovanni. Táto lokalita zapísaná na zozname UNESCO má neuveriteľné staré mesto Stari Grad. Plné oranžovej farby a tradičnej architektúry, toto mesto je jedným z najkrajších v Európe.

Po krásnom ráne v Kotore strávte tento deň plavbou okolo Kotorského zálivu. Táto zátoka je považovaná za skrytý klenot Jadranu vďaka svojej krásnej prírode a krištáľovo čistému moru. Popoludní sa plavte naspäť do Tivatu.

Strávte svoj posledný deň objavovaním Tivatu. V Tivat sa dá vidieť a robiť mnohé, vrátane návštevy ostrova Ostrvo Cvijeca alebo objavovania dlhej promenády Tivatu a mesta ako takého. Tivat je tiež vynikajúci na vyskúšanie nových vodných športov – od paddleboardingu po jazdu na kajaku. K dispozícii sú tiež skvelé turistické chodníky, cyklistické chodníky a kanoe.